ÇOCUKLARDA ASTİGMAT

ÇOCUKLARDA ASTİGMAT

Çocuklarda Astigmat

Çocuklarda Astigmat, Tek bir noktadan çıkan kornea ışınları yanlış açı sonucu çocuklarda astigmat, retina üzerine aynı odak yerine getiremiyor ve nesne bulanık ve belirsiz görünüyor. Hemen hemen tüm çocuklarda belirli bir derecede görülür. Ama küçük derecede olan astigmat çocukların büyük çoğunluğunda görme keskinliğini etkilemez. Çocuklarda astigmat genellikle ilerleyen yaşlarda miyop ve hipermetrop eşlik eder.

 

Çocuklarda Astigmat Nedenleri:

 

Çocuklarda astigmat genelde kalıtımsal ve genetik olarak ortaya çıkar. Bu durumda korneanın ve lensin şeklinde bozukluk vardır. Astigmat çocuklarda genelde yörüngeye duvarların bir deformasyona ne dış sistem patoloji sonucu gelişir. Kornea yada daha az küresellik sonucu gelişir. Zamanla çocuklarda astigmat görme keskinliği azaltılması ve ambliyopi gelişmesine neden olur. Çocuklarda astigmat kalıtsal veya sonradan gelişebilir. Çocuklarda fizyolojik astigmat görme keskinliği üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Bu nedenle hiç bir şekilde tedavi edilmesi gerekmez. Astigmat her yaştan çocukta görülebilir. Eğer resme bakarak gözlerini başını yatırır ve daraltır, mobilya köşelerine sık sık çarpar veya sendelerse astigmattan şüphe edilmeli ve vakit geçirmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Astigmat çocuklarda bulanık görme, yakın veya uzak nesneleri kötü görme, çift görme, görsel yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Tedaviye geç başlanması veya müdahale edilmemesi görsel sistemde gecikme, şaşılık veya ambliyo ortaya çıkmasına neden olur. Çocuklar iyi veya kötü görmeye adapte olduğundan bir ihlal kırılma olamaz. Bu bağlamda çocuklara astigmat teşhisi konarken pediatrik muayene önemli bir rol oynar.

 

Çocuklarda Astigmat Belirtileri:

  • Gözleri kısarak bakmak
  • Okurken bakılan yüzeye iyice yaklaşma ve çok yakından okuma isteği
  • Çocuklarının yazılarının bozuk olması
  • Yürürken veya koşarken sebepsiz yere dengesini kaybedip düşmesi
  • Çocuğun uzaktaki nesneye bakarken başın yan pozisyonda olması, başını sağa veya sola eğerek karşıya bakması astigmatın belli başlı belirtileridir

Çocuklarda Astigmatın Önlenmesi:

 

Astigmat yılda iki kez kontrol edilmelidir. Çocuk gözünde sürekli bir artış olması nedeniyle bu optik zamanında izlenmesi önemli rol oynamaktadır. Dinlenme, hareketli gözler için görsel çalışma, yüzme, kontrast duş, iyi beslenme ve düzenli göz egzersizleri ile önlenebilir.

 

Çocuklarda Astigmat Tedavisi: Çocuklarda astigmat tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde astigmat üç şeklide tedavi edilebilmektedir.

 

Gözlük: Göz doktorunun muayenesi sonucu uygun göreceği gözlüğü vermesi ile tedavi edilen klasik bir tedavi şeklidir. Sadece bilgisayar basında veya televizyon izlerken tak

Whatsapp İletişim Hattı