ASTİGMATLI GÖZDE RENKLİ LENS KULLANIMI

ASTİGMATLI GÖZDE RENKLİ LENS KULLANIMI

Astigmat Renkli Lens, astigmat gözün ön tabakası olan korneanın şeklinin bozulmasından dolayı ışığı doğru olarak kıramamasından dolayı, görüntünün retinada bulanık olarak kaydedilmesinden oluşan bir göz rahatsızlığıdır. Gözün kornea tabakası normalde yuvarlak ve düzgün hatlara sahiptir. Astigmatta ise kornea yumurta yada beyzbol topuna benzer şeklide elips şeklinde bir başlıkla bombeleşerek tek odak noktasını iki odak noktası şekline dönüştürmektedir. Astigmat tedavisinde gözlük ve lazer dışında lens kullanılmaktadır. Lens gözlük kullanmayı sevmeyen kişilerin tercihi olup, kullanımı oldukça dikkat ve temizlik isteyen bir tedavi şeklidir. Astigmatın düzenli ve düzensiz olmasına göre doktorunuz size uygun olan lensi önerecektir.

Astigmatı Olan Hastalar Renkli Lens Kullanabilir Mi?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık hiç bir şey imkansız değil. Ve artık bazı şeylere şaşırmıyoruz bile. Normalde göz rahatsızlığı olan kahverengi gözlü birini ertesi gün yeşil yada mavi gözlerle görmek mümkün hale geldi. Astigmat rahatsızlığı olan kişilerin "acaba renkli lens kullanabilir miyim?" diye uzun uzun düşünmesine gerek yok. Evet astigmatı olan kişilerde kesinlikle renkli lens kullanabilirler.

Astigmat sıkıntısı olan kişilerin renkli lens kullanmalarında ki tek sıkıntı renk çeşidinin ve seçeneğinin çok fazla olmamasıdır. Ama hiç yoktan iyidir. Astigmatta renkli lens için sadece düz mavi, düz yeşil ve gri renk olmak üzere 3 seçenek mevcuttur. Astigmat görme sorunu olanlarda bu üç renk seneğine dair yumuşak lensler bulunmaktadır. Ve doktorları ile görüşerek uygun lensi belirleyebilirler. Böylece astigmat sıkıntınız olsa bile hoş ve çekici görünme imkanına sahip olabileceksiniz. Görme kalitenizi riske atmadan renkli lensler sayesinde göz renginizi değiştirebilmeniz mümkün. Astigmat sıkıntısında renkli lenslerde seçeneğin az olması sadece yumuşak lens kullanıyor olmaktan kaynaklı. Ama şunu her zaman hatırlamalısınız ki renkli lensler, bir kozmetik ve süs eşyası olmaktan daha fazla tamamen doktorunuzun önerdiği tıbbi bir üründür. Astigmat hastalarında renkli lens kullanımına doktor gözetimi altında başlanmalıdır.  lenssiparis.com

Whatsapp İletişim Hattı