ASTİGMAT ÇEŞİTLERİ

ASTİGMAT ÇEŞİTLERİ

Hipermetrop Astigmat

Hipermetrop Astigmat, Astigmat hastalığı bulanık görme olarak tabir edilen göz rahatsızlığıdır. Ülkemizde çok sık görülen bu hastalık maalesef kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Kişi etrafı bulanık gördüğü için günlük hayatta bazı nesneleri ya da kişileri ayırt edememe, yazıları tam okuyamama gibi çeşitli olumsuzluklara neden olur. Genel olarak astigmat rahatsızlığının zaten kişide tek başına görülmez. Bu rahatsızlıkla birlikte kişide miyop(uzağı net görememek) ya da hipermetrop(yakını net görememek) tanısından biri daha konulur. Bu göz sorunu doğuştan meydana gelebileceği gibi göz sağlığına dikkat edilmediği sürece sonradan da meydana gelebilir.

Hipermetrop hastalığı ise yakını net görememe rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler kitap okumada zorluk yaşama, televizyon, bilgisayar ya da tablet gibi görüntülü elektronik aletleri kullanmada sorunlar yaşama ya da bazı nesneleri seçmek için o nesnelerden uzaklaşmak zorunda olmak gibi günlük hayatlarını olumsuz etkileyecek sorunlar ile karşılaşırlar.

Gözlerinde hipermetrop astigmat olan kişiler için hayat biraz daha zordur. Çünkü yukarıda saydığımız iki hastalığın olumsuz yan etkilerini beraber yaşamaktadır. Hem yakını göremeyip hem de bulanık gören hipermetrop astigmat hastalarının bu yüzden uzman bir göz doktoruna başvurmaktan başka yapabilecekleri pek bir şey yoktur.

Hipermetrop Astigmat Tedavi Yöntemleri

Hipermetrop astigmat olan hastaların kullanabilecekleri üç yöntem vardır. Bunlardan birisi gözlük takmak. Bir başkası ise lens kullanmaktır.. Gözlük ya da lens kullanımı sadece kişinin rahat bir şekilde görmelerini sağlamaktadır. Hastalığı düzelmesini yani tedavi edilmesine pek bir etkisi yoktur. Sadece hastalığın daha fazla ilerlemesini engeller. Maalesef bu kişilerin gözlük ya da lensi ömürlerinin sonuna kadar takmaları gerekir. Çünkü miyop, astigmat, hipermetrop yada bu rahatsızlıklardan ikisini aynı anda görüldüğü hastalıklar için gelişen teknolojiye rağmen bir ilaçla tedavi yöntemi bulunmamıştır. Gelişen teknoloji sayesinde bazı ilaçlar piyasaya sürülse de maalesef bu ilaçlar sadece bu rahatsızlığın daha fazla ilerlemesini engellemekten başka bir çözüm getirememiştir. Bu yüzden hipermetrop astigmat hastalarının ömürlerinin sonuna kadar gözlük ya da lens takmaları gerekmektedir.

Hipermetrop astigmat hastalarının tedavisinde kullanılan üçüncü yöntem ise ameliyat olmaktır. Ancak bu yöntem de maalesef şuan için her hastada etkili olan bir yöntem değildir. Bu göz ameliyatlarında bazen hastaların yaşının biraz ilerlemesi beklenir. Her ne kadar bazı şartları olsa da hipermetrop astigmat hastalığı için yapılabilecek en kesin çözüm ameliyattır. Çünkü ameliyat sayesinde kişi artık gözlük ya da lense ihtiyaç duymadan hayatına devam edecek böyle bir rahatsızlığı tamamen giderilebilecektir. Ameliyat kesin çözüm gibi görünse de bazı hastalarda göz ameliyatı olduktan sonra bu göz rahatsızlığının tekrar nüksetmesi görülebilir. Bu yüzden kişi doktorunu göz ameliyatı için zorlamamalı eğer doktor gerekli görülse ya da hastalığın ameliyatla tekrar nüksetme ihtimali olmadan başarılı geçeceğini inanıyorsa kişi ameliyat olmalıdır. lenssiparis.com

Whatsapp İletişim Hattı