ASTİGMATLI LENS

ASTİGMATLI LENS

Astigmatlı lens

Astigmat Lens, veya torik kontakt lens olarak bilinen ve astigmat hastaları için gözlük kullanımına bir alternatif olarak çıkan lenslerin kullanım oranı hızlı bir şekilde artmaktadır. Peki astigmat hastaları için büyük kolaylık sağlayan bu lensler nedir, diğer lenslerden ne farkı vardır ,nasıl kullanılmalıdır gibi astigmat hastaları tarafından sıkça sorulan sorulara sizin için cevaplar aradık.

 

Astigmat Lens (Torik Kontakt Lens) Nedir?

 

Astigmat lens yani torik lens diğer kontakt lenslerden farklı olarak şekillendirilmiş bir lenstir. Torik lens in ismini aldığı torus sözcüğü simide benzer bir geometrik şekildir ve astigmat lensin de bu geometrik şeklin yanından kesilen bir dilim gibi bir şekli vardır. Astigmat lensten farklı olarak standart kontakt lenslerin şekli küreseldir. Astigmat lens sahip olduğu farklı geometrik şekilden dolayı diğer kontakt lenslerden daha farklı ışınların odaklanmasını ve kırılmasını sağlar. Astigmat hastalığı da korneanın şeklinin, ışığın odaklanmasının ve kırılmasının normalden farklı olacak şekilde değişmesi, bozulması sonucu bulanık görmeye sebep olan bir göz kusurudur. Dolayısıyla astigmat lensler ışınların farklı kırılmasına ve odaklanmasına imkan sağlayarak astigmatın sebebi olan bu soruna çözüm sağlarlar.

Astigmat Lens Seçimi

 

Astigmat lens kullanmaya ihtiyacı olduğunu düşünen astigmat hastasının, astigmat lens kullanmaya ihtiyacı olup olmadığının belirlenmesi ve doğru lens seçimine yönlendirilebilmesi için göz doktoruna başvurması gerekmektedir. Doktor muayenesi sonucu lens kullanması gereken hastaya doğru lens seçimi muayene sonucu reçete edilir. Astigmat lens kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de lens seçiminin hastaya deneme yapılarak yapılmasıdır. bu hususun astigmat kontakt lensler için daha fazla önem arz etmesinin sebebi ise daha önce de belirttiğimiz gibi bu lenslerin diğer kontakk lenslerden farklı bir geometrik şekli ve çalışma prensibi olması sebebiyle hastanın gözüne tam olarak oturması gerekmektedir. aksi takdirde lens göze iyi oturmaz ise bu durum hastanın görüşünde bulanıklığa sebebiyet verecektir.

 

Astigmat Lens Türleri Ve Özellikleri

 

Astigmat lensler başka göz kusurları düzeltme için de kullanılabildiği gibi bu düzeltme sürecinde her türlü farklı programda bulunulabilir. standart kontakt lenslerde olduğu gibi astigmat kontak lenslerin de günlük astigmat lensler, kullan-at astigmat lensler, renkli astigmat lensler gibi kullanım seçenekleri hastanın seçimine sunulabilmektedir. Astigmat lenslerinin yapımında yumuşak maddeler kullanıldığı gibi rijit gaz permeabl (RGP) veya sert maddeler de kullanılabilir. RGB kullanılarak yapılan lensler, lensin göze oturmasının sağlanmasında daha iyidirler ancak uyum süreçlerinin daha uzun olması ve daha hassas olmaları ise dezavantajlarıdır. Yumuşak lensler ise göze oturması noktasında daha çok özen gösterilmesini gerektirmelerine rağmen daha konforlu ve kullanışlıdırlar. Bu yazımızda size astigmat lens hakkındaki temel bilgileri vermeye çalıştık ancak kişisel durumunuza özel ve daha detaylı bilgi için göz doktorunuza başvurmanız size yardımcı olabilir.

Whatsapp İletişim Hattı